Przejdź do menu Przejdź do treści

II Kongres „Plejady”

Informacja o wydarzeniu i podziękowania dla członków Komitetu Organizacyjnego

II Kongres „Plejady”

Informacja o wydarzeniu i podziękowania dla członków Komitetu Organizacyjnego

Drogie Koleżanki i Koledzy,

Z wielką radością i satysfakcją pragnę poinformować, że w dniach 22–23 listopada mieliśmy zaszczyt, jako Instytut, współorganizować II Kongres Akademickiego Towarzystwa Romanistów Polskich „Plejada” pt. „La Question du Sujet” (językoznawstwo, literatura, traduktologia, dydaktyka, filozofia, sztuka).

Pierwszego dnia Kongresu obrady toczyły się w murach Paderevianum Uniwersytetu Jagiellońskiego, nazajutrz zaś w nowym skrzydle gmachu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej.

Uroczysta inauguracja zgromadziła wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się Przewodnicząca Zarządu ATRP „Plejada”, prof. Renata Jakubczuk z Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Piotr Jedynak, Prorektor ds. Nauki UKEN, dr hab. prof. UKEN Michał Rogoż, Dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce oraz Radca ds. współpracy kulturalnej Ambasady Francji, pan Audelin Chappuis, a także Konsul Generalny Francji w Krakowie, pan Cédric Peltier.

Wykład plenarny wygłosił prof. Mirosław Loba z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W wydarzeniu uczestniczyło 65 prelegentów, a także wielu gości honorowych.

Pragnę złożyć najgłębsze wyrazy uznania dla wszystkich członków Komitetu Organizacyjnego, którzy przez wiele miesięcy z zaangażowaniem trudzili się nad przygotowaniem tego wydarzenia. Jego członkami byli:

Po stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. dr hab. Wacław Rapak, prof. Marzena Chrobak, dr Joanna Górnikiewicz, dr Agnieszka Kocik, dr Alicja Bańczyk

Po stronie Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej: prof. Elżbieta Gajewska, dr Małgorzata Niziołek, dr Halina Chmiel-Bożek, dr Agnieszka Kukuryk.

Osobne podziękowania kieruję do osób zaangażowanych w finansową, logistyczną i organizacyjną obsługę Kongresu:

  • Pań Barbary Nowak i Justyny Buc oraz pana Michała Habela
  • Studentów UJ i UKEN.

Każda z wymienionych tu osób wniosła nieoceniony wkład w niewątpliwy sukces konferencji, dbając o najmniejszy aspekt – organizacyjny, naukowy i towarzyski – tego dwudniowego wydarzenia. Dziękuję im wszystkim za współpracę, zaangażowanie i wsparcie, które sprawiły, że II Kongres ATRP „Plejada” stał się platformą inspirującej wymiany naukowej oraz niezapomnianym spotkaniem w duchu romanistycznej pasji.

Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami,

Wojciech Prażuch

 

Poniżej zamieszczam list, który na ręce współorganizatorów i członków ATRP „Plejada” przesłała prof. Renata Jakubczuk

Szanowni Państwo Członkowie ATRP „Plejada”, 

Drodzy Uczestnicy Kongresu Plejady, 

W dniach 22 i 23 listopada 2024 r. w Krakowie odbył się  II. Kongres Akademickiego Towarzystwa Romanistów Polskich „Plejada” pod tytułem La question du sujet. Spotkaliśmy się w gościnnych murach Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej reprezentowanych przez prof. Wacława Rapaka oraz prof. Wojciecha Prażucha, którym składam gorące podziękowania i najgłębsze wyrazy wdzięczności za podjęty wysiłek i wspaniałą organizację. Dziękujemy!

W obradach wzięło udział ponad 70 uczestników, którzy wygłosili 65 referatów w czterech różnych sekcjach: literaturoznawczej, językoznawczej, traduktologicznej i glottodydaktycznej. Zaproszenie na konferencję przyjęli przedstawiciele Ambasady Francji w Polsce: p. Audelin Chappuis, radca ds. współpracy kulturalnej i dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce oraz p. Cédric Péltier – konsul generalny Francji w Krakowie, którzy byli z nami od początku konferencji i pozostali aż do jej zakończenia.

W trakcie ceremonii otwarcia Kongresu głównym organizatorom p. prof. Wacławowi Rapakowi i p. prof. Wojciechowi Prażuchowi wręczono statuetki Koguta Plejady z napisem w języku łacińskim SOCIETATIS ACADEMICAE ROMANISTARUM POLONORUM „PLEJADA” SOCIO HONORABILI wyrażając w ten sposób uznanie dla ich wkładu w rozwój Towarzystwa i upowszechnianie jego działalności.

Kongres poprzedziło spotkanie dyrektorów i kierowników polskich ośrodków romanistycznych, podczas którego postanowiono zwrócić się do p. Ministra Wieczorka z listem postulującym uwzględnienie interesów romanistów w przygotowywanej nowelizacji rozporządzenia dotyczącego wykazu i punktacji wydawnictw i czasopism naukowych. Pismo zostało już przesłane do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Spotkanie to potwierdziło konsolidację środowiska romanistycznego w Polsce wokół Plejady.

Pragnę w imieniu Zarządu Plejady i Komitetu Organizacyjnego w UJ i UKEN podziękować wszystkim gościom i uczestnikom Kongresu, przewodniczącym sekcji i prelegentom za wartościową intelektualną refleksję oraz za wysoką kulturę dyskusji naukowej. Dziękuję wszystkim za wspólnie spędzone chwile, za Państwa entuzjazm i życzliwość, za wspaniałą atmosferę, którą współtworzyliście.  

Poniżej przekazuję link do zdjęć wykonanych przez p. Adama Szaja, który dyskretnie towarzyszył nam z aparatem w trakcie obrad  

 https://photos.app.goo.gl/hxoB72cZ7SBHtQzx6 

Do zobaczenia na III. Kongresie Plejady, który odbędzie się wiosną 2027 r. najprawdopodobniej w bardzo istotnym dla historii języka francuskiego miejscu (szczegóły wkrótce!) i połączony będzie z 25-leciem Stowarzyszenia!

Na koniec zapraszam gorąco uczestników Kongresu, którzy jeszcze nie są członkami „Plejady” do dołączenia do naszego grona przez wypełnienie deklaracji (do pobrania na stronie „Plejady” w zakładce „Nasze Stowarzyszenie”). 

Łączę wyrazy szacunku i serdeczności! 

Renata Jakubczuk wraz z Zarządem Plejady